Historie televize FILMpro

Sny se mění ve skutečnost.

Naše historie se začala psát v Klatovech 7.1. 1998, kdy soukromá firma „FILMpro Pavel Kalista“ oficiálně vznikla.

Hlavní činností je provozování vlastní zpravodajské televizní stanice "FILMpro" se zaměřením pro oblast Klatovska a Šumavy. Dále vyrábíme pořady na klíč pro další televize. Spolupracujeme s celou řadou odborníků a českými celebritami. V současné době počet našich spolupracovníků překročil číslo 40 a to je již "pěkná partička".

Jak šel čas:

Vše začalo natáčením na objednávku - koncerty kapel, svatby, maturitní plesy a nejrůznější oslavy. Ještě před ukončením roku 1999 jsme přešli na digitální úpravu obrazu a zvuku. Nahrávky se začínají zpracovávat v digitálním studiu. Počátkem nového tisíciletí se přechází z dosavadního VHS na systém S-VHS a začíná se využívat i digitálních kamer ve formátu MINI DV a DV. Jako jedni z prvních (v našem regionu úplně první) jsme začali stříhat pomocí počítače.

O rok později (2000) jsme si začali uvědomovat, že klasická kamera je málo a chtělo by to něco víc, výš,…. na jeřáb. A tak se koncem roku dodělal kamerový jeřáb RAPTOR a MINI.

S přibývající prací a ubíhajícím časem jsme byli donuceni v průběhu roku 2001 opět investovat do rozšíření studia. K jedné kompletní střižně tak přibyla druhá.

V roce 2002 se poprvé objevila myšlenka na zřízení kabelové televize ve Vrhavči. Tento popud vyšel od pana starosty a pro nás to byla další neprobádaná oblast – nová výzva. A tak začal kolotoč administrativy, povolení, technických příprav, až… 1. března 2003 v 19:00 hodin začalo vysílání Informačního kanálu na kabelové televizi ve Vrhavči. Veškerá činnost naší firmy se tak najednou začala odvíjet od požadavků na vysílání. Aby se „kabelovka“ dostala ještě dále, navázali jsme spolupráci se ŠumavaNet.cz, a tak si fotoreportáže z vysílání mohli poprvé prohlédnout diváci i přes internet. Od roku 2004 je částečně naše vysílání i na internetu. V té době se však  jednalo o Powerpointové prezentace - fotoreportáže doplněné krátkým psaným textem. Ale natáčel se i každý týden jeden dokumentární film. Proto dnes máme možnost čerpat z bohatého archivu a připomenout si pomocí videofilmu nejdůležitější události v regionu. Licenci na vysílání kabelové televize má Satturn Holešov.

Protože jezdíme natáčet stále dál a dál a i rozsah zakázek se stále zvětšuje, začali jsme se stavbou přenosového vozu, což je vždy vlajková loď každého TV studia. V roce 2005 je čtyřkamerový přenosový vůz dokončen. Společně se stavbou vozu se začalo i s rekonstrukcí celého studia a veškeré techniky.

V průběhu roku 2006 se přešlo na plně profesionální techniku DVCAM. Tu používá Česká televize, se kterou jsme v tomto roce začli spolupracovat.

Od roku 2007 jsme také rozjeli spolupráci s TV Nova. Zde zajišťujeme zpravodajství pro oblast Klatovska - Šumavy.

V roce 2008 jsme oslavili 10 let firmy.

Od roku 2009 s Českou televizí spolupracujeme pravidelně. Vyrábíme reportáže pro pořad Toulavá kamera a natáčíme zpravodajské příspěvky nejen pro sportovní kanál ČT4Sport.

Od března roku 2010 společně s Městem Klatovy, majitelem kabelové televize v Klatovech a dalšími zainteresovanými firmami (fi. Investtel), jsme zahájili vysílání nové skladby informačního kanálu.

Na konci roku 2011 se začalo připravovat rozšíření vysílání. 2. dubna roku 2012 jsme zahájili živé vysílání z nového serveru. Pozvolna se začal měnit rozměr našeho dosavadního vzhledu. Začali jsme vyrábět několik vlastních autorských pořadů. Od 18.12. 2012 jsme držiteli licence pro „živé“ televizní vysílání do internetu. Tuto licenci a právo vysílat celoplošně do internetu na konci roku 2012 vlastní pouze 5 komerčních televizí v celé České republice. Je to HBO, TV Nova, Brněnská TV, Óčko a FILMpro. Od roku 2013 se tedy rozjela televize FILMpro ve velkém.

V roce 2014 byl uveden do provozu nový přenosový vůz s 8 kamerovou režií SDI-HD.

Přes www.filmpro.cz lze naši televizi sledovat i v mobilních telefonech s Androidem.

Od roku 2016 jsme na YouTube.

Jako jedna z prvních regionálních zpravodajských televizí v ČR jsme v roce 2017 přešli na HD vysílání. Na konci roku jsme spustili moderované zprávy.

V roce 2018 jsme aktualizovali tyto stránky.

V roce 2019 byla zahájena rozsáhlá přestavba studia a jeho rozšíření.

 

A co závěrem?

Naším cílem je spokojený divák. Doufám, že právě Vy mezi ně patříte.

 

Pavel Kalista, majitel televize FILMpro 

Oslava 1. narozenin 2004
Vozový park televize FILMpro.
Digitální studio v roce 2005
Sytém DVCAM, který používá i Česká televize.
Zahájení živého vysílání v roce 2012. Na snímku zleva Mgr. R. Salvetr starosta Klatov, Z. Toušek starosta obce Vrhaveč.
8 kamerový HD prenosový vůz
Moderované zprávy od roku 2017